Search
piątek 25 Wrzesień 2020
  • :
  • :

Aniołowie biznesu – kim są

Jeśli nasz biznes jest na takim etapie, że osiągnęliśmy tak zwany sufit jeśli chodzi o rozwój oraz przychody to prawdopodobnie aby wejść na wyższą półkę w biznesie potrzebny jest nam solidny zastrzyk gotówki. Pierwsza myśl to na pewno banki. Jednak co będzie, gdy nasz interes nie potoczy się po naszej myśli i nie będziemy w stanie spłacać wysokich rat kredytu bankowego. Co wtedy ?

Jedną z koncepcji dokapitalizowania firmy finansowaniem zewnętrznym jest skorzystanie z pomocy Venture Capitals a więc tak zwanych Aniołów Biznesu. Venture Capitals to specjalne fundusze które w zamian za odpowiednie udziały w ciekawych projektach biznesowych są w stanie dokapitalizować nasz biznes w celu późniejszego odsprzedania swoich udziałów z zyskiem lub też po prostu partycypowaniu w zyskach firmy. Jak więc nawiązać pierwszy kontakt z aniołami biznesu?

Pierwszy krok to bez wątpienia znalezienie jak najwięcej funduszy venture capitals (katalogi aniołów biznesu są dostępne w internecie) – najlepiej oczywiście jeśli to będą fundusze zainteresowane inwestowaniem w branżę w której działamy lub fundusze które nie wykluczają inwestowania pieniędzy w branże inną niż dostępne jeko preferowane. Jeśli już znaleźliśmy odpowiednią ilość funduszy to powinniśmy dla własnych potrzeb wykonać taki mini biznes-plan. Powinien być on maksymalnie krótki gdyż jeśli dany fundusz będzie zaintrygowany naszą propozycją to na pewno przejdziemy do kolejnego etapu selekcji a więc będziemy zaproszeni na spotkanie na którym będziemy mogli szerzej opowiedzieć o swoim biznesie odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości funduszu i po prostu swoją aparycją oraz zaangażowaniem przekonać ich do zainwestowania w nasz biznes.

W zależności od wybranego funduszu istnieje wiele typów rekrutacji nie mniej musimy być na to przygotowani że czekają nas minimum dwa spotkania z aniołami biznesu nie licząc oczywiście dnia w którym podpiszemy z nimi umowę o współpracy. Z założenia fundusze typu venture capitals nie są zainteresowane przejmowaniem więcej niż pięćdziesięciu procent danego biznesu gdyż chcą aby dotychczasowy jedyny właściciel biznesu nadal czół się jak u siebie i odpowiedzialnie ją rozwijał.

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda bardzo pięknie jednak musimy sobie uświadomić że ilość osób aplikujących w stosunku do osób zawierających współprace z aniołami biznesu jest na dosyć niskim poziomie gdyż aniołowie cenią sobie tylko najlepsze pomysły jednak na pewno warto chociaż spróbować aplikować zyskując przy tym wiele cennych doświadczeń i być może znajomości biznesowych.