Search
piątek 25 Wrzesień 2020
  • :
  • :

Cechy wysokiej jakości zegarka

Styl wykonania oraz dostosowanie do garderoby i okoliczności to bardzo ważne kwestie, które trzeba uwzględniać podczas wyboru zegarka. Jednak nawet najatrakcyjniejszy czasomierz nie jest użyteczny, jeśli nie działa poprawnie i bezustannie ulega awariom. Dlatego podczas doboru tego istotnego dodatku, należy zwracać uwagę również na kwestie techniczne.

Mechanizm działania

Metoda, jaką napędzany jest zegarek, odgrywa kluczową rolę w kwestii dokładnego pokazywania godziny, prostoty naprawy oraz ogólnej wytrzymałości urządzenia. Wyróżnia się:

  • zegarki kwarcowe – działają na baterie, a czas odmierza w nich ziarno kwarcu. Mechanizm ten jest niezwykle wytrzymały, a jego ewentualne naprawy stosunkowo proste. Często sprawność pozornie zepsutego czasomierza kwarcowego zostaje przywrócona po zmianie baterii. Cechą charakterystyczną jest przeskakiwanie sekundnika, a nie płynny ruch naokoło tarczy
  • zegarki mechaniczne – funkcjonują dzięki ręcznemu nakręcaniu sprężyny. Nie potrzebują baterii, lecz mechanizm jest niestety mniej trwały od kwarcowego. Naprawa zwykle kosztuje więcej, a czasami jest niemożliwa. Ponadto, również dobrze funkcjonujący zegarek powinno się regularnie oddawać do przeglądu i czyszczenia. Wskazówka odmierzająca sekundy bez przerwy przemieszcza się po powierzchni tarczy. Zegarki mechaniczne są najwyżej cenione przez koneserów
  • zegarki automatyczne – podobnie jak zegarki mechaniczne, wykorzystują nakręcaną sprężynę. Jej naprężaniem zajmuje się wahnik, przez co nie trzeba wykonywać tej czynności ręcznie.

Rodzaje szkiełek do zegarków

Szkiełko jest wyjątkowo ważnym elementem zegarka, szczególnie narażonym na zniszczenie. Zarysowania i pęknięcia szybek to zmora posiadaczy tanich zegarków. Poniżej wymieniono najczęściej stosowane szkiełka, w kolejności od najmniej do najbardziej odpornego na zarysowania:

  • szkiełko hesalitowe
  • szkiełko mineralne
  • szkiełko szafirowe

Szybka hesalitowa jest zdecydowanie najsłabszą konstrukcją, zupełnie nieodporną na uderzenia i zarysowania. W popularnej skali Mosha klasyfikuje się ją co najwyżej na 2 stopniu wytrzymałości. Szkiełko hesalitowe bywa nazywane plastikowym, gdyż rzeczywiście przypomina ten materiał.

Najczęściej montowane w zegarkach ze średniej i wyższej półki cenowej jest szkiełko mineralne. Posiada ono 4 stopień wytrzymałości w skali Mohsa, co sprawia, że nie tak łatwo je zarysować lub rozbić.

Szkiełko szafirowe posiada 9 stopień wytrzymałości, co czyni je materiałem niemal tak odpornym na zarysowanie, jak diament. Wysoka twardość szkła szafirowego ma również złe strony, gdyż czyni tę konstrukcję niezwykle kruchą, a tym samym stosunkowo podatną na pęknięcia.

Pasek czy bransoletka?

Zarówno wśród pasków, jak i bransolet są trwalsze i mniej wytrzymałe modele. Za jedne z najmocniejszych uważane są paski ze skóry węża lub krokodyla. Oczywiście należą one również do najdroższych. Dostępne są również paski syntetyczne, imitujące skórę. Ich cena jest bardzo niska i proporcjonalna do jakości.

Najsolidniejsze bransoletki zegarkowe wykonuje się ze stali nierdzewnej. Wytrzymałość oraz odporność na korozję czynią je godnymi polecenia. Ponadto, na popularności stale zyskują bransolety wykonane z drewna. Lekki i wygodny materiał cechuje również zadowalająca wytrzymałość.

 

Polecany sklep z wysokiej jakości zegarkami męskimi i damskimi: www.Giacomo-Design.com