Search
piątek 25 Wrzesień 2020
  • :
  • :

Czy istnieje idealny system emerytalny

Wielu ekonomistów zadaje sobie pytanie czy istnieje idealny system emerytalny. Można niemal w stu procentach stwierdzić że taki system nigdy nie istniał nie istnieje i nie będzie istniał. Zawsze jest tak że system emerytalny ma swoje wady oraz zalety i nadaje się tylko i wyłącznie w określonym dla danej gospodarki czasie.

Lepiej zadane pytanie powinno brzmieć: czy istnieje optymalny system emerytalny? Tutaj oczywiście można w stu procentach takie pytanie zaakceptować gdyż optymalny system emerytalny można a nawet trzeba dobrać do każdej gospodarki indywidualnie. W przypadku Polski gdzie mamy system emerytalny polegający na wymienności pokoleń (czyli obecne pokolenie w wieku produkcyjnym pracuje na renty oraz emerytury pokolenia które znajduje się obecnie w wieku emerytalnym oraz pobierającym świadczenia rentowe).

Jeszcze nie tak dawno, w czasach reform Edwarda Gierka liczono, że wielomiliardowe inwestycje w państwowy przemysł zagwarantują wszystkim Polakom pewne emerytury na przyszłość i nie będzie trzeba pobierać od obywateli wysokich składek na których wysokość strasznie narzekają. Jednak z biegiem czasu rzeczywistość okazała się bardzo brutalna i nie było możliwości finansowania emerytur Polaków ze świetnie prosperujących firm państwowych takich jak Stocznie, Huty czy też liczne fabryki maszyn.

Na głowy Polaków został wylany kubeł zimnej wody i w ten sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeobraził się w najbardziej nielubiany urząd trzeciej Rzeczypospolitej Polskiej.