Search
wtorek 2 Czerwiec 2020
  • :
  • :

Dieta Dukana – popularna, ale czy bezpieczna?

Dieta Dukana kilka lat temu stała się objawieniem. Wiele osób odchudzało się, stosując tę dietę. Była ona dla nich ważna, pozwalała w miarę szybko tracić kilogramy. Pytanie czy była to dieta bezpieczna i godna polecenia? W tym tekście odpowiemy na to pytanie. Był to program żywieniowy obfity w biało. Nie była to dobra dieta, ponieważ eliminowała wiele składników i obciążała wątrobę oraz nerki.

Dieta składa się z czterech faz:uderzeniowej, równowagi, utrwalenia, stabilizacji. Brzmi to rozsądnie, ale to tylko pozory. Na tej diecie można być kilka miesięcy – przynajmniej tak twierdził jej twórca. Odradzano tę dietę kobietom w ciąży, matkom karmiącym, młodzieży przed osiemnastym rokiem życia, osobom po 78. roku życia, osobom otyłym i chorym na wiele schorzeń. Nie była to zatem dieta odpowiednia dla każdego chętnego. W ramach pierwszej fazy diety można jeść cielęcinę, wołowinę, drób, ryby, nabiał, owoce morza. Mięso należy gotować na parze, piec lub grillować. Nie wolno jadać masła, oleju czy oliwy. Zioła dodadzą smaku potrawom, a sól należy ograniczać. Nie wolno jadać żółtego sera i słodyczy. Duża ilość wody mineralnej jest koniecznym napojem, kawę i herbatę należy ograniczać. W drugiej fazie jada się warzywa gotowane na parze lub pieczone, pije się wodę, ogranicza się kawę i herbatę. Nie jada się w ogóle mięsa i żółtego sera. W trzeciej fazie diety można jeść to, co w fazach pierwszej i drugiej oraz porcję owoców dziennie, jednak należy unikać bananów, czereśni, winogron. wiśni. Inne owoce są dozwolone w niewielkich ilościach. Poza tym można jadać dwie kromki pełnoziarnistego pieczywa oraz plaster żółtego sera dziennie. W czwartej fazie można jeść to, na co ma się ochotę, ale rozsądnie i w małych ilościach. Podczas całej diety należy jeść wtedy, gdy człowiek czuje głód, ale tylko dozwolone produkty. Do każdego posiłku pije się dwie szklanki wody, nie wolno jadać tłuszczu podczas dwóch pierwszych faz diety. Przez pierwsze dwa tygodnie nie wolno ćwiczyć, bo organizm jest osłabiony. Braki witamin wolno suplementować.

Dieta jest niekorzystna dla nerek i mózgu. Organizm dostaje za dużo białka, jest osłabiony, ciało cierpi. Nie czuje się dobrze, lecz pewne wycieńczenie jest trudnym doznaniem dla niejednej osoby. Nie jest to dieta dobrze zbilansowana, ma za mało węglowodanów. Organizm czerpie z pokładów zgromadzonej energii i wyjaławia się. Nerki mają problem z pracą, a ciało jest słabe. Zamiast stosować dietę Dukana lepiej jest odwiedzić dietetyka i poprosić o przygotowanie dobrej, zbilansowanej diety. Lepiej i znacznie korzystniej dla ludzkiego organizmu.

Przeczytaj więcej na temat Diety Dukana oraz stanu ketozy https://altruismonline.com/pl/jak-uzyskac-optymalny-poziom-ketozy/