Search
czwartek 9 Lipiec 2020
  • :
  • :

Dziewczynka u ginekologa: kiedy wizyta jest konieczna?

Na wizyty u ginekologa najczęściej umawiają się dorosłe kobiety, rzadziej nastolatki. Wydaje się, że małym dziewczynkom, a tym bardziej niemowlętom takie wizyty nie są potrzebne. Są jednak sytuacje, kiedy na wizytę do ginekologa należy zabrać również niemowlęta i małe dziewczynki. Wizyta jest stresująca nie tylko dla dziecka, ale także dla matki. W jaki sposób mogą się one do niej przygotować?

Przed wizytą

Do wizyty u ginekologa nie da się psychicznie przygotować niemowlęcia. Stąd też w przypadku dziecka w wieku kilku miesięcy wystarczy je jedynie wykąpać. W przypadku starszych dzieci warto z nimi przed wizytą szczerze porozmawiać. Mama powinna wytłumaczyć jak będzie wyglądała samo badanie oraz wyjaśnić, jaki jest cel wizyty. Jeśli dziewczynka jest na tyle duża, że sama dba o swoją higienę, wystarczy przypomnienie o konieczności umycia intymnych części ciała. W przypadku mniejszych dziewczynek to mama przed wizytą powinna ją delikatnie podmyć.

Sytuacje, w których wizyta u ginekologa jest konieczna

Jednym z powodów dla, których należy umówić dziewczynkę na wizytę u ginekologa jest przedwczesne wystąpienie miesiączki. O przedwczesnym miesiączkowaniu lekarze mówią, kiedy dziewczynka zaczyna miesiączkować przed 11 urodzinami. Niezwłocznie na wizytę u ginekologa należy umówić dziewczynkę także w sytuacji:

  • pojawienia się plamień lub innych wydzielin z pochwy;
  • wystąpienia upławów i uporczywego swędzenia pochwy;
  • pojawienia się krostek, zaczerwienienia lub obrzmienia w okolicach intymnych części ciała;
  • występowania w podbrzuszu dolegliwości bólowych, których przyczyny nie zostały ustalone podczas wykonywania badań diagnostycznych innych niż ginekologiczne;
  • nadmiernego owłosienia łonowego i szybkiego rośnięcia piersi.

Na wizytę należy bezzwłocznie umówić się razem z dzieckiem, jeżeli w trakcie wykonywania codziennych zabiegów higienicznych mama zauważy, że błona dziewicza jest zrośnięta. W okresie pokwitania zrośnięta błona dziewicza może być przyczyną poważnych problemów. W szczególnych wypadkach w okresie pokwitania zabiegiem koniecznym może okazać się nawet usunięcie macicy. Komplikacji można uniknąć nacinając chirurgicznie już w okresie niemowlęctwa błonę dziewiczą. Na wizytę u ginekologa dziecięcego należy umówić się również wtedy, kiedy podejrzewamy, że dziewczynka mogła być molestowana seksualnie. Rodzice dziewczynek powinni pamiętać, że maluchy mogą wkładać ziarnka grochu lub koraliki nie tylko do noska, ale również w miejsca intymne. Obce ciało w pochwie to kolejny powód, których wymaga złożenia wizyty u ginekologa dziecięcego.

Wizyta

Nie w każdej sytuacji niezbędne jest wewnętrzne badanie ginekologiczne. Jeśli konieczny jest wykonanie takiego właśnie badania, to w przypadku małych dziewczynek jest ono wykonywane przez odbyt. Lekarz może zadecydować także o wykonaniu USG przez powłoki brzuszne. Czy jest ono niezbędne zależy od tego, jaki kształt i budowę ma błona dziewicza. Badanie nieletnich dziewczynek jest przeprowadzane tylko po wyrażeniu na nie pisemnej zgody jednego z rodziców dziewczynki.

Wizyta u ginekologa dziecięcego to bardzo duże przeżycie nie tylko dla dziewczynki, ale także dla jej rodziców. Starsze dziewczynki można do wizyty przygotować przeprowadzając z nią rozmowę. Opisane przez nas sytuacje należą do tych, które powinny skłonić rodziców do szybkiego umówienia się na wizytę. Opisane objawy mogą, ale nie muszą sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem. Im wcześniej zostaną zdiagnozowane, tym większe są szanse na ich wyleczenie. Tym samym pozwolą uniknąć poważnych komplikacji, kiedy dziewczynka wejdzie w okres pokwitania.