Search
piątek 25 Wrzesień 2020
  • :
  • :

Hormonalne wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn

Jednym z głównych powodów wypadania włosów u kobiet i mężczyzn są hormony, przede wszystkim androgeny. Męskie hormony zapewniają mężczyznom i kobietom osłabienie włosów lub całkowitą utratę włosów na głowie. Przy pomocy roślin leczniczych, fitohormonów, holistycznej koncepcji utraty włosów i prawidłowego odżywiania, hormonalna utrata włosów może być zatrzymana. W przypadku hormonalnej utraty włosów trzy czynniki determinują przebieg choroby:

  • czynniki dziedziczne
  • wiek
  • oraz wrażliwość korzeni włosów na męskie hormony.

Szczególnie w przypadku wczesnego pojawienia się wypadania włosów (około 20 roku życia) często dochodzi do szybkiej, powszechnej utraty włosów. Jeśli jednak niepowodzenie nie zacznie się przed 35-45 rokiem, rokowanie jest bardziej korzystne. Utrata włosów jest zwykle ograniczona. Hormony są przekaźnikami biochemicznymi wytwarzanymi przez specjalne komórki. Wykonują wiele zadań w ludzkim ciele, a także wpływają na czas trwania cyklu włosowego i aktywność dzielenia mieszków włosowych.

Tak więc, mieszki włosowe, a więc korzenie włosów są kontrolowane przez hormony. Podczas gdy estrogeny u kobiet stymulują wzrost włosów, utrata włosów może być wywołana przez obniżoną produkcję hormonów lub wzrost męskich hormonów. Utrata włosów nie jest chorobą, ale objawem. Dlatego zawsze należy skupiać się na przyczynach.

Hormonalne wypadanie włosów u kobiet

Hormonalna utrata włosów nie odnosi się tylko do mężczyzn, ale dotyka również kobiety. Jest to spowodowane menopauzą związaną ze zmianami hormonalnymi. Naturalne stężenie żeńskiego hormonu płciowego estrogenu zmniejsza się w tej fazie życia, wzrasta jednocześnie proporcja męskiego hormonu płciowego testosteronu. W przypadku nierównomiernego obniżania i podnoszenia, może to prowadzić do opisanej wyżej reakcji. Włosy wypadają.

Każda kobieta przechodzi różne etapy życia, na wszystkie z nich wpływają hormony: cykl menstruacyjny, ciąże. Zmiany hormonalne mają, zatem natychmiastowy wpływ na włosy. Utrata włosów występuje częściej u kobiet w okresie dojrzewania i po ciąży. Nawet nagłe odstawienie pigułki anty-niemowlęcej po latach używania prowadzi do zmiany hormonalnej i może spowodować utratę włosów.

Dziewczęta i młode kobiety w wieku od 16 do 20 lat mogą również cierpieć na rozproszone wypadanie włosów. Czasami po okresie dojrzewania występuje zwiększona utrata włosów, wywołana fluktuacjami hormonalnymi.  W czasie ciąży zwiększa się poziom estrogenu w organizmie, co stymuluje wzrost włosów. Wiele kobiet lubi szczególnie lśniące i zdrowe włosy w tej fazie życia. Jest to tym trudniejsze, że włosy zaczynają wypadać po urodzeniu dziecka. Od około 8 tygodnia po porodzie zmiany hormonalne mogą prowadzić do zwiększenia utraty włosów. Ta faza może potrwać do sześciu miesięcy, a następnie włosy normalizują się ponownie.

U kobiet tak zwany zespół policystycznych jajników jest często diagnozowany, jako przyczyna wypadania włosów. Dotknięte tą chorobą kobiety cierpią z powodu nadmiernej produkcji męskiego hormonu płciowego. Oprócz utraty włosów objawy obejmują trądzik, zwiększone owłosienie ciała, a często także bezdzietność.

Hormonalne wypadanie włosów u mężczyzn

Hormonalna utrata włosów jest powszechnie diagnozowana u mężczyzn. Hormony mogą rzeczywiście wywołać utratę włosów lub nadmierną wrażliwość mieszków włosowych. Jednak drugie spojrzenie może ujawnić przyczynę chronicznego zakwaszenia organizmu. Ponieważ taką nadkwaśność można odwrócić, tak zwana hormonalna utrata włosów jest w niektórych przypadkach odwracalna.

Jeśli mężczyźni mają podniesiony poziom testosteronu w organizmie, może to mieć negatywny wpływ na mieszki włosowe. Enzym przekształca testosteron w dihydrotestosteron, znacznie osłabiając cebulki włosów. Dlatego dochodzi do wypadania włosów. Jeśli chcesz poznać skuteczny sposób na powstrzymanie tego procesu, Kliknij tutaj. Wrażliwość mieszków włosowych na DHT jest dziedziczna. Utrata włosów jest szczególnie wyraźna u mężczyzn, gdy linia włosów cofa się i pojawia się tzw. cofająca się linia włosów. Nawet z tyłu głowy może wystąpić utrata włosów, dlatego często zdarza się, że samoocena na tym cierpi.

Trzeba wiedzieć, że zakwaszenie, niedobory składników odżywczych i minerałów oraz złogi szkodliwych produktów przemiany materii mogą powodować zakłócenia równowagi hormonalnej, jak również niezwykłą wrażliwość mieszków włosowych.